Han beter sig ju som vanligt som en ”politisk mes”, helt utan åsikter i frågan. Att advokaten med flera hävdade att man ska låta kriminella 13–14-åringar bestämma vad Lamotte och andra får göra på Kronogården är ju absurt. Vårt land styrs inte av 13–14-åringar. Deras föräldrar ska ta ansvar för sina barns uppfostran och beteende.
Integrationens grund baseras på anpassning till svenska lagar och regler. Hypotesen om mångkulturella samhällen är ju bara ett sätt att förneka den verkliga verkligheten. Att bo bland svenskar och vara en del av Sverige 24 timmar om dygnet är ju en självklarhet för en integration. Våra verklighetsfrämmande politiker har inte lyckats få till en fungerande invandrings- och integrationsprocess trots att problemet existerat i 30–40 år.
Vi måste börja tala sanning och agera. Dagens politiska ”mesar” och dagens politiska verklighetsfrämmande retorik löser tyvärr inte detta alltmer växande problem.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.