Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

 Bild: Andreas Olsson
Bild: Andreas Olsson

Tack för maten – styrande i Trollhättan!

Replik
Svar på "Kyld mat från Sodexo i vecka 36".

Det här är en insändare. Åsikter som uttrycks är skribentens egna. Vill du svara på insändaren eller skriva en egen? Gör så här.

Fel, fel, och åter fel. Så kan man sammanfatta Dirgnis insändare. Den påstådda menyn från Sodexo stämmer inte alls. Efter en väldigt enkel sökning i google (sodexo trollhättan) kommer man fram till deras hemsida, och till deras meny för staden. Antingen har du, Dirgni, av ren okunskap inte hittat rätt meny, vilket jag hoppas. För inte kan det väl vara så att du medvetet hittat på den? Fel är det dock i båda fallen.

Här är den meny som anges för Trollhättans stad för vecka 39 på Sodexos hemsida:

• Kycklinginnerfilé med, citron och timjansås, morot och ris,

• Korv Stroganoff, broccoli, ris,

• Fransk kycklinggryta med dijonsenap och champinjoner, broccoli och ris,

• Vit fisk (sejfilé), krämig tomat- och basilikasås, morot, ris,

• Köttkorv, skånsk senapssås, broccoli, potatis,

• Gratinerad falukorvsstubbe med bostongurka, tomatsås, broccoli, potatismos,

• Torskmedaljong, ansjovissås med dill, brytbönor, potatismos,

• Kålpudding, lingongräddsås, ärtor/majs/morot/bönor, potatis,

• Pepparrotskött, morot, potatis,

• Nötstek, gräddsås, vinbärsgelé, ärtor, potatis,

• Laxburgare, fänkål- och saffranssås, brytbönor, rostad Gotlandspotatis,

• Kycklingpytt, stekt ägg, broccoli,

• Potatisbullar, stekt bacon, marinerade brytbönor, lingonsylt,

• Morotssoppa med citrus, pannkaka med sylt.

Denna meny gäller ”normalkost”. Det finns särskild meny med sju olika vegetariska rätter. Likaså finns det en meny om sju rätter med ”grov paté” för den som har svårt att tugga, samt en särskild meny (14 rätter) för dem som vill ha/behöver laktos- och glutenfri kost.

Jag tycker att det mesta låter väldigt, väldigt gott. Och varierat. Jag är säker på att de allra flesta kan hitta rätter som passar den egna gommen där. Jag har följt debatten om maten här på insändarplats. Jag gläds åt engagemanget för våra äldre, men förvånas över den misstro som förs fram över något som väldigt få verkar veta något om, och ännu färre har prövat.

Jag tycker att det verkar toppen att våra äldre får bättre kvalitet på maten, fler möjligheter att välja och dessutom möjlighet att äta på tid som passar dem själva. Så, istället för att kritisera de styrande politikerna tycker jag att de är värda en applåd. Jag är övertygad om att de gör vad de kan för att förbättra – inte att de är ”skurkar” som sitter där de sitter för att förpesta tillvaron för människor i behov av omsorg. Tack för ordet – och maten!

AM