Soffor och kylskåp vid en emballageåtervinningsstation? Så än en gång tack för jobbet ni gör alla orangeklädda. Nu har vi bara dessa Picassoavfällingarnas problem att inte låta bli väggar utan måste förstöra för andra, dessutom på privata byggnader där det drabbar enskilda som försöker hålla snyggt omkring sig. Det fanns en gång en verksamhet i kommunens regi som försökte att få ordning på dessa ungdomar, men den är nedlagd. Mest förvånande var när polisen ertappade en liga som gillar denna typ av konst och dom var "vuxna" familjefäder???
Ett sista avslutande inlägg. Tack Peter på P4 Väst för att du lyssnat och fått dem som väljer musik att gräva runt i "skivbacken".
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.