Replik på ”Plockepinn på Hunneberg”.
Hej Friluftsälskare, trevligt att du besöker de natursköna bergen.
Efter de senaste årens kraftiga barkborreangrepp är det tyvärr mycket granskog som har dött på bergen. Vi arbetar aktivt för att ta hand om träd som fallit vid lederna. Det är ett stort arbete som kräver både försiktighet och noggrannhet.
Sveaskog utför kontinuerlig trädsäkring på enskilda träd och några gånger om året gör vi också samlade större insatser längs vägarna på Halle-Hunneberg. Även längs asfaltsvägarna intill och mellan bergen gör vi årliga insatser, dock prioriteras arbetet till de sträckor där det behövs bäst.
Att det har stormat från och till de senaste veckorna har tyvärr lett till att många träd hamnat över lederna. Dessa kommer tas om hand så fort det går. Sveaskog vill uppmana allmänheten att vara försiktiga när ni vistas i skogen, särskilt när det blåser och där det finns döda stående eller lutande träd.
Elisabet Edensvärd,
Miljö- och naturvårdsspecialist Sveaskog