Viljan att betala för nyheter har vuxit under pandemin. Det visar TTELA:s norska huvudägare Polaris Media i sitt bokslut över coronaåret 2020. Det samma gäller för TTELA:s västsvenska Stampen Media.
LÄS MER: TTELA:s mediekoncern delas upp i två bolag
Rörelsevinsten i den svensk-norska verksamheten steg med hela 197 procent i det fjärde kvartalet till motsvarande 185 miljoner kronor. Det ska jämföras med ett positivt resultat på 62 miljoner under samma kvartal 2019. Förutom en stigande vinst pekade även intäkterna i mediakoncernen under kvartalet uppåt. Från motsvarande 908 miljoner kronor förra året till över en miljard i det fjärde kvartalet 2020.
Andra glädjeämnen för Polaris ledning under kvartalet var antalet nytillkomna digitala prenumeranter som ökade med 30 procent jämfört med förra året.
– Vi är mycket nöjda över att få rapportera en betydlig resultatsökning, både i det fjärde kvartalet och för helåret 2020. Koncernen uppnådde också en solid tillväxt i intäkter under det fjärde kvartalet, trots negativa effekter på annons- och tryckeriintäkter följt av covid-19, kommenterar Polaris Medias vd Per Axel Koch.
Siffrorna i det avslutande kvartalet återspeglas även i Polaris Medias helår. På totalen ökade intäkterna medan försäljningen i pappersannonseringen minskade. Och så en kraftigt förbättrad vinst, från motsvarande 236 miljoner 2019 till 414 miljoner kronor förra året.
Kraftigt ökad vinst och fler prenumeranter
Vad gäller TTELA:s ägare Stampen Media följer verksamhetsåret 2020 liknande mönster som för huvudägaren Polaris.
Under det fjärde kvartalet rusade vinsten till 79 miljoner kronor, vilket ska jämföras med 2 miljoner under samma period 2019. Justerat för redaktionsstöd uppgick vinsten till 31 miljoner kronor.
Även Intäkterna förbättrades under den sista tremånadersperioden, så även antalet digitala prenumeranter.
– Vi avslutar ett krävande år på bästa möjliga sätt. När vi summerar året har vi haft den största ökningen i antal prenumeranter på GP sedan 1973. Vi har ökat upplagan på Alingsås Tidning med över 25 procent och på TTELA med 8 procent och visar upplagetillväxt på åtta av våra elva prenumererade titlar under året. Vi börjar närma oss 100 000 digitala prenumeranter och har haft en tillväxt i digitala annonsintäkter på 15 procent, kommenterar Johan Hansson, VD Stampen Media i ett pressmeddelande.
Fler lokala näringslivsnyheter hittar du här.
Senaste bostadsköpen i TTELA:s område hittar du här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.