Som TTELA tidigare rapporterat är det klart att elbilsföretaget Nevs får nya ägare. Nu verkar det vara klart vilka det blir. Ett bolag vid namn Paradigma Europe Development AB har nämligen registrerats på Nevs adress i Trollhättan. Det avslöjar P4 Väst under torsdagen.
Paradigma Europe Development AB håller på med fastighetsförvaltning och utveckling, enligt företagets egen bolagsordning.
En av bolagets styrelseledamöter säger till P4 Väst att de inte har några uttalanden att göra i nuläget, men att de kommer uttala sig senare.
För tillfället har Nevs runt 330 anställda.
LÄS OCKSÅ: Motorexperten: "Tyvärr går inte Nevs att rädda”
Fler lokala näringslivsnyheter hittar du här.
Senaste bostadsköpen i TTELA:s område hittar du här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.