Framtid? En skiss på hur Lödöse älvstad skulle kunna se ut i framtiden.

"Ett guldläge för Lilla Edet"

Lilla Edets kommun har ett guldläge men det gäller att ta tillvara på det och vara aktiv. Det menar Hans Erngren som har tagit fram ett koncept för Lödöse älvstad.

ANNONS

Regnet vräker ner och det är en grå och trist decemberdag. Vi möts på det område som tidigare var Lödöse varv. Den verksamhet som varit här tidigare har avtagit och några segelbåtar står uppställda på den ena sidan av den stora grusplanen.

Hans Erngren arbetar som stadsdelsdirektör för Askim-Frölunda-Högsbo i Göteborg men bor och är uppvuxen i Lilla Edets kommun.

– Jag vill inte lägga några politiska värderingar men jag är rädd för att man förstör det fina läge som Lilla Edet nu har, framför allt de södra delarna med 27 minuters resa till centrala Göteborg.

Som stadsdelsdirektör ser han tydligt bostadsmarknaden bristproblem i Göteborg med ständigt ökade priser.

ANNONS

– Nu är det ett år sedan som nya vägen och dubbelspåret blev klart och plötsligt kom Lilla Edet mycket närmare allting. Jag har kollegor som bor i Göteborg och som har längre tid att pendla till jobbet än vad jag har, säger Hans Erngren.

Han ser den senaste tidens skoldebatt med förslaget om ett nedlagt högstadium i Lödöse som något som kan påverka negativt.

– Jag förstår hur skolförvaltningen tänker men man måste se det större. För en familj som ska flytta från Göteborg är barnens skola en av de viktigaste faktorerna.

Närhet till vacker natur, vatten, trygghet och en småskalighet är faktorer som väger positivt. Det negativa är det grundmurade dåliga rykte som kommunen har.

Hans Erngren har en tanke om att få ett dragplåster, i Lödöse älvstad.

– Visst krävs det mycket arbete för att göra inordning området men det måste göras något någon gång och det vore rätt tid nu.

På en skiss visar han hur ett område mellan älven och museet kan byggas med vattennära bostäder och café på kajen. Där finns även en marina utritad där gästande båtar kan ligga till.

– Den gamla E45 blir en lugn lokalgata och även bostadsområdet Klosteräng kan få en uppfräschning. Museet kan få en park även på framsidan och området kan bli mer levande men nya bostäder.

ANNONS

Skissen och förslagen är gjorda för att skapa debatt och skapa en diskussion om framtiden.

– Det finns oerhört mycket medborgarkraft som bör tas tillvara genom att skapa tankesmedjor och kreativa möten. Detta bör komma igång omgående, säger Hans Erngren.

Nya bostäder föder också nya affärscentrum och det gamla slitna varvsområdet skulle kunna genomgå en stor förvandling.

– Detta har skett på många andra platser i Göteborgsområdet. Ska kommunen växa enligt de mål man har satt upp och lyckas med de 16 000 invånare till 2030 som visionen säger, måste man vara mer aktiv än vad man visar idag. Det går inte att backa in i framtiden, då är risken uppenbar att man hamnar fel.

ANNONS