Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Inbrott på båtklubb – gods saknas ur segelbåt

En båtklubb i Lilla Edet har råkat ut för ett inbrott i en segelbåt, och ett försök till detsamma i en klubblokal.
– Inringaren möttes av fyra personer i närheten av lokalen, säger jourhavande förundersökningsledare vid polisen, Elisabeth Melander.

Samtalet kom till polisen runt klockan 20.30 efter att en person, som ska vara aktiv i klubben, kom gående mot klubbens lokaler. Då kom plötsligt fyra personer springande från en av klubbens båtar. När personen sedan kom fram upptäcktes det att det varit inbrott i båten.

– Det saknas gods i båten, säger Elisabeth Melander.

Gärningspersonerna ska dock inte bara ha haft båten som måltavla. De försökte även ta sig in i en lokal tillhörande båtklubben, men utan framgång. De kom dock inte längre än över en omgärdande inhägnad.

– Troligtvis har de klättrat över staketet men inte kunnat ta sig in i lokalen. Det finns nämligen skador på insidan av dörren till inhägnaden så de har troligtvis tagit sig ut igen den vägen, säger Elisabeth Melander.

Polisen har varit på plats i området och samlat in vittnesuppgifter. Under kvällen och inpå natten var ingen gripen misstänkt för brottet.

I nuläget är det oklart vad det är som har tillgripits.