En man i 55-årsåldern har omkommit efter ett fall från hög höjd på en arbetsplats i Filipstadstrakten.
Olyckan inträffade vid lunchtid och ett par timmar senare meddelade polisen att mannen avlidit.
– Han har avlidit i den här olyckan, ett fall från hög höjd i samband med arbete. Anhöriga är underrättade, säger Diana Qudhaib, presstalesperson vid polisen, till TT.
Enligt lokala medier föll mannen ner i en tom silo.
– Han har fallit 15–30 meter, sade Nina Begallo, operatör på SOS Alarm, till Filipstads Tidning.
Polisen har upprättat en anmälan om misstänkt arbetsmiljöbrott, för att utreda om något brott har begåtts i samband med olyckan.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.