Den här sommarens bränder hade kunnat bekämpas bättre om regeringen hade agerat snabbare efter bränderna i Västmanland 2014, säger både Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och den tidigare räddningstjänstsutredaren Lars-Åke Björklund till Dagens Nyheter.
Efter bränderna 2014 startades flera utredningar, bland annat skogsbrandutredningen. Den lämnades över till regeringen 2015, varpå regeringen beställde en rapport från MSB.
Den resulterade i sin tur i åtta förslag på åtgärder, varav hälften har påbörjats i dag. Rapporten ledde också till ytterligare en utredning av räddningstjänsterna, som Lars-Åke Björklund ledde. Han säger till DN att regeringen tog emot den utan att göra något särskilt.
Om det som föreslås i dag redan hade varit på plats hade förutsättningarna varit bättre, säger Jan Wisén, biträdande avdelningschef på MSB:
- Nu får det inte gå mer tid. Det handlar om att tvinga kommunerna in i samverkan.