Magdalena Andersson (S) har för första gången sedan hon valdes till statsminister pratat med FN:s generalsekreterare António Guterres. Samtalet handlade om säkerhetsläget i Europa, klimatförändringarna och pandemin.
“Jag underströk för Antonio Guterres att Sverige fortsatt kommer vara starkt engagerat inom FN för att lösa globala utmaningar. Vår säkerhet och vårt välstånd bygger vi bäst i samarbete med andra och globala utmaningar kräver globalt samarbete”, säger Magdalena Andersson enligt ett pressmeddelande.
I texten betonas det hur viktigt FN är för Sverige som samarbetspartner i humanitära frågor, fattigdomsbekämpning, klimatförändringar och hållbarhet, jämställdhet samt folkrätt och mänskliga rättigheter.
Portugisen Guterres tillträdde som generalsekreterare 2017 och har precis inlett sin andra mandatperiod, som sträcker sig över fem år.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.