Vänersborgsgalan hålls i år i Quality hotels eventhall, lördagen den 25 mars. Flera hederspriser ska delas ut och Årets evenemang är ett av dem.
Tio evenemang är nominerade och vilket som vinner bestäms av TTELA:s läsare.
Röstningen pågår till och med 22 mars klockan 23.59.
Rösta här:
Prissumman är på 10 000 kronor och bakom priset står Vänersborgsgalans arrangör Forum Vänersborg tillsammans med medarrangörerna Sisu idrottsutbildarna och Vänersborgs kommun.
– Vänersborgsgalans hederspriser överlag tycker jag är jätteviktiga, det är ju det galan är uppbyggd på – att hedra och hylla föreningar, näringsliv och evenemang som har presterat under en längre tid. De sätter Vänersborg på kartan. Det är jätteroligt att kunna dela ut de här hederspriserna och att premiera folk för goda insatser, säger Mia Dahlén, verksamhetsutvecklare på Forum Vänersborg.
Tidigare år har Vänersborgs cup, Älvsvingen, Morsdagsmarschen i Vargön, Vänersborgs rugbyklubbs Ungdoms-SM och Klassbollen vunnit Årets evenemang.
Här är de nominerade evenemangen:

Julmarknad och tomtetåg i Brålanda – Jul i Brålanda
Under dagen hålls även julmarknad med försäljning, lotterier och underhållning från scenen.
Tomtetåget och det lilla samhället har gjort sig känt genom Guinness World Records, där man 2002 blev det största tomtetåget i världen med knappt 3 000 tomtar som gick i rad med facklor, luvor och glögg.

Sylvesterloppet – Friskis & Svettis Vänersborg
Sylvesterloppet runt centrala Vänersborg lockar allt fler deltagare. Det har satt Vänersborg på kartan över städer som anordnar denna typ av lopp.
Här får både lokala löpare och elit i alla åldrar årets sista utmaning, när hela Vänersborg sätts i rörelse under årets sista skälvande timmar.

Finns i sjön-SM – Finns i sjön-SM
Eventet lockar spelare från hela landet – från 18 år till pensionärer. En del ansluter för en trevlig kväll, men de flesta för att vinna.
Med pompa och ståt firas en brons-, silver- och guldmedaljör, samt titeln svensk mästare.

Loppisrundan – Brålanda företagarförening
Föreningar, företag och privatpersoner engagerar sig och förra året medverkade cirka 140 utställare på 40 olika unika platser.
Det är Brålanda företagarförening och Brålanda Galleria som står bakom Loppisrundan.

Red Stars-bollen – IBK Vänersborg
Genom hårt arbete har föreningen lyckats nå ut till alla grundskolebarn i hela kommunen och fått både ensamkommande och alla nationaliteter att samlas och knyta nya kontakter.
Efter denna helg har glädjen till sporten aldrig varit större.

Vikingaträffen – OK Skogsvargarna
Cirka 90 funktionärer i föreningarna bidrog till ett lyckat arrangemang och på ett föredömligt sätt. 820 deltagare deltog på tävlingen i 43 klasser, nästan alla deltagare kom in med leende läppar och solsken i blicken.
Tävlingen lockade såväl elit, motionärer, ungdomar samt nya utövare som provade orientering.

Vårruset – Vänersborgs SK
Årets härligaste löpfest för tjejer – både 2,5 km eller 5 km glädje.
Vårruset har blivit en självklar aktivitet som man gör tillsammans med kompisar och kollegor.
Det är ett lopp för tjejer i alla åldrar och du kan gå, jogga och springa.

Frida Bandycup – IFK Vänersborg
Utöver spelarna fanns närmare 200 ledare på plats och ytterligare medföljande föräldrar som publik och gäster i kommunen.
Frida Bandycup har spelats i flera år och är sedan starten världens största sjumannaturnering för flickor i bandy, och cupen har verkligen satt IFK Vänersborg och Arena Vänersborg på tjejbandykartan.

Quality Hotel Cup – Vänersborgs FK
Varje år kommer sammanlagt omkring 4 000 gäster som övernattar fredag–söndag under dessa fotbollshelger. Dessutom kommer ytterligare cirka 500 personer som åker hit över dagen.
Cupen spelas som mest på åtta planer i närområdet och drygt 500 matcher genomförs. 1 600 ideella timmar och 350 arbetspass fördelas på tävlingsledare, planvärdar och kioskpersonal under de fem cuphelgerna.
Quality Hotel Cup är en av de största fotbollsturneringarna för ungdomar i Västsverige.
LÄS OCKSÅ: Bingolotto-stjärnan underhåller på Vänersborgsgalan
LÄS OCKSÅ: Vänersborgsgalan återvänder 2023 – i nya lokaler
LÄS OCKSÅ: Vänersborgsgalan sken i kapp med solen
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.