Nu är nattlivet på Ibiza i full gång och inne på klubbarna trängs och dansar människor som om pandemin är ett minne blott.
– Det är som om covid aldrig har hänt, säger Michelle, en 31-årig brittisk turist, till nyhetsbyrån AFP.
Innan pandemin stod turistnäringen, och då främst klubbturismen, för 84 procent av öns intäkter. När pandemin slog till drabbades ön hårt. Nattklubbarna var de första som stängde och de sista som fick öppna sin verksamhet igen när restriktionerna lättade under våren.
Men nu har turisterna hittat tillbaka till party-ön. På en utomhusklubb med utsikt över Medelhavet dansar omkring 7000 människor till musik, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Klubbägarna tror att säsongen kan bli bättre än 2019 – året innan pandemin.
– Vår förväntningar har redan överträffats. Vi kan inte veta med säkerhet, men allt pekar på att turisterna blir fler i år, säger Paloma Tur, talesperson för nattklubben Pancha till AFP.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och TTELA förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.