Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.

I början av augusti Västergötlands och Bohuslän-Dals tjejer födda 04–06 läger i Grästorp. Bild: Privat

Lokala löften uttagna till TV-pucken

Det börjar dra ihop sig för kval till TV-pucken och flera unga talanger i TTELA:s område är uttagna.

För första gången någonsin kommer både killar och tjejer delta i TV-pucken som avgörs i Dalarna 31 oktober till 3 november i år.

För att ta sig dit måste lagen först klara av ett kval.

För tjejerna i Västergötland/Bohuslän-Dal äger kvalet rum i Skövde den 20-22 september, där ställs man mot Medelpad, Örebro, Stockholm, Blekinge och Värmland.

Bland de 17 spelare som blivit uttagna finns Malin Bergström från Vänersborgs HC. Felicia Frank, Alma Käll, Linnea Pettersson Dove, Stella Lindell, Wilma Forsman, Emma Johansson och Ellen Lundin från THC Ladies är också med i truppen.

För killarna i Västergötland väntar kvalspel på Gotland 6-8 september där man möter Småland, Stockholm Syd, Göteborg, Södermanland och Bohuslän/Dal. De två bästa lagen är klara för finalspelet.

Bland de uttagna spelarna finns Kevin Nylander och Simon Niska från Trollhättans HC och Gustav Flood från Vänersborgs HC.

Västergötlands trupp:

Rasmus Malmberg, Grästorps IK

Oscar Liljekvist, Mariestad BoIS

Espen Perdin, Tibro IK

Herman Åsberg, Grästorps IK

Rasmus Engqvist, Mariestad BoIS

Felix Bergkvist, Tidaholms HF

Felix Sjögren, Nittorps IK

Filip Staaf, Ulricehamns IF

Arvid Franzon, Grästorps IK

Kevin Nylander, Trollhättans HC

Didrik Karlsson, Borås HC

Hampus Nilsson, Nittorps IK

Melvin Elofsson, Ulricehamns IF

Alfred Johansson, Tidaholms HF

Carl Åkerberg, Mariestad BoIS

Emil Larsson, Nittorps IK

Albin Sterner, Grästorps IK

Karl Sterner, Grästorps IK

Simon Niska, Trollhättans HC

Gustav Flood, Vänersborgs HC

Filip Kristiansson, HC Lidköping

Vincent Andrèn, Borås HC

Arvid Gyllensvaan, Tidaholms HF

Västergötland/Bohuslän-Dals trupp:

Natascha Karlsson IFK Falköping IK

Mirelle Andersson Skövde IK

Thilda Andersson Sörhaga/Alingsås HK

Malin BergströmVänersborgs HC

Wilma Forsman Grästorps IK

Lisa Holmer Sörhaga/Alingsås HK

Emma Johansson Åmål SK

Amanda KarlssonÅmål SK

Beatrice Karlsson Uddevalla Blue Rocks IS

Alma Käll Grästorps IK

Stella Lachonius Rönnängs IK

Stella Lindell Grästorps IK

Ellen Lundin Mariestad Bois HC

Lina Olausson Lions HC Strömstad

Linnea Pettersson Dove Rönnängs IK

Ebba Sidorsson Rönnängs IK