Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Spelinspektionen granskar spel på AIK–IFK Göteborg. Arkivbild.

Vadhållning på omyndiga spelare granskas

Minst två spelbolag misstänks ha anordnat otillåtna spel på fotbollsmatchen mellan AIK och IFK Göteborg på måndagskvällen, eftersom det har varit möjligt att satsa på omyndiga spelares insatser på planen.

Vadhållning på spelare under 18 år är förbjudet och en allvarlig överträdelse av spellagen, enligt Spelinspektionen som inlett tillsynsärenden mot bolagen.

- Tillsynen gäller enskilda vadhållningsobjekt, som att en spelare som är 17 år ska göra två eller tre mål, säger Katarina Abrahamsson vid Spelinspektionen.

Det är första gången som Spelinspektionen granskar vadhållning kring enskilda omyndiga spelare. Om spelbolagen brutit mot lagen kan de få anmärkningar, varningar eller betala sanktionsavgifter.