Grupperna
Grupp A
Ryssland
Saudiarabien
Egypten
Uruguay
Grupp B
Portugal
Spanien
Marocko
Iran
Grupp C
Frankrike
Australien
Peru
Danmark
Grupp D
Argentina
Island
Kroatien
Nigeria
Grupp E
Brasilien
Schweiz
Costa Rica
Serbien
Grupp F
Tyskland
Mexiko
Sverige
Sydkorea
Grupp G
Belgien
Panama
Tunisien
England
Grupp H
Polen
Senegal
Colombia
Japan
LÄS MER:Spelare för spelare – så startar Sverige i VM
Gruppspelet
Torsdag 14 juni
Ryssland-Saudiarabien, 17:00 Moskva, (SVT)
Fredag 15 juni
Egypten-Uruguay, 14:00 Jekaterinburg, (TV4)
Marocko-Iran, 17:00 S:t Petersburg, (SVT)
Portugal-Spanien, 20:00 Sotji, (SVT)
Lördag 16 juni
Frankrike-Australien, 12:00 Kazan, (SVT)
Argentina-Island, 15:00 Moskva, (SVT)
Peru-Danmark, 18:00 Saransk, (TV4)
Kroatien-Nigeria, 20:00 Kaliningrad, (TV4)
Söndag 17 juni
Costa Rica-Serbien, 14:00 Samara, (TV4)
Tyskland-Mexiko, 17:00 Moskva, (TV4)
Brasilien-Schweiz, 20:00 Rostov vid Don, (SVT)
Måndag 18 juni
Sverige-Sydkorea, 14:00 Nizjnij Novgorod, (SVT)
Belgien-Panama, 17:00 Sotji, (SVT)
Tunisien-England, 20:00 Volgograd, (TV4)
Tisdag 19 juni
Colombia-Japan, 14:00 Saransk, (TV4)
Polen-Senegal, 17:00 Moskva, (SVT)
Ryssland-Egypten, 20:00 S:t Petersburg, (SVT)
Onsdag 20 juni
Portugal-Marocko, 14:00 Moskva, (SVT)
Uruguay-Saudiarabien, 17:00 Rostov vid Don, (TV4)
Iran-Spanien, 20:00 Kazan, (TV4)
Torsdag 21 juni
Danmark-Australien, 14:00 Samara, (TV4)
Frankrike-Peru, 17:00 Jekaterinburg, (TV4)
Argentina-Kroatien, 20:00 Nizjnij Novgorod, (TV4)
Fredag 22 juni
Brasilien-Costa Rica, 14:00 S:t Petersburg, (SVT)
Nigeria-Island, 17:00 Volgograd, (SVT)
Serbien-Schweiz, 20:00 Kaliningrad, (SVT)
Lördag 23 juni
Belgien-Tunisien, 14:00 Moskva, (SVT)
Sydkorea-Mexiko, 17:00 Rostov vid Don, (TV4)
Tyskland-Sverige, 20:00 Sotji, (TV4)
Söndag 24 juni
England-Panama, 14:00 Nizjnij Novgorod, (SVT)
Japan-Senegal, 17:00 Jekaterinburg, (TV4)
Polen-Colombia, 20:00 Kazan, (TV4)
Måndag 25 juni
Uruguay-Ryssland, 16:00 Samara, (TV4)
Saudiarabien-Egypten, 16:00 Volgograd, (TV4)
Iran-Portugal, 20:00 Saransk, (SVT)
Spanien-Marocko, 20:00 Kaliningrad, (SVT)
Tisdag 26 juni
Danmark-Frankrike, 16:00 Moskva, (SVT)
Australien-Peru, 16:00 Sotji, (SVT)
Nigeria-Argentina, 20:00 S:t Petersburg, (TV4)
Island-Kroatien, 20:00 Rostov vid Don, (TV4)
Onsdag 27 juni
Sydkorea-Tyskland, 16:00 Kazan, (SVT)
Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, 16:00 (SVT)
Serbien-Brasilien, 20:00 Moskva, (TV4)
Schweiz-Costa Rica, 20:00 Nizjnij Novgorod, (TV4)
Torsdag 28 juni
Japan-Polen, 16:00 Volgograd, (TV4)
Senegal-Colombia, 16:00 Samara, (TV4)
England-Belgien, 20:00 Kaliningrad, (SVT)
Panama-Tunisien, 20:00 Saransk, (SVT)
Slutspelet
Lördag 30 juni
Åttondelsfinal 1: Vinnaren grupp C — Tvåan grupp D, 16:00 Kazan, (TV4)
Åttondelsfinal 2: Vinnaren grupp A — Tvåan grupp B, 20:00 Sotji, (SVT)
Söndag 1 juli
Åttondelsfinal 3: Vinnaren grupp B — Tvåan grupp A, 16:00 Mosvka, (SVT)
Åttondelsfinal 4: Vinnaren grupp D — Tvåan grupp C, 20:00 Nizjnij Novgorod, (TV4)
Måndag 2 juli
Åttondelsfinal 5: Vinnaren grupp E — Tvåan grupp F, 16:00 Samara, (TV4)
Åttondelsfinal 6: Vinnaren grupp G — Tvåan grupp H, 20:00 Rostov vid Don, (SVT)
Tisdag 3 juli
Åttondelsfinal 7: Vinnaren grupp F — Tvåan grupp E, 16:00 S:t Petersburg, (SVT)
Åttondelsfinal 8: Vinnaren grupp H — Tvåan grupp G, 20:00 Moskva, (TV4)
Fredag 6 juli
Kvartsfinal 1: Vinnare åttondelsfinal 2 — Vinnare åttondelsfinal 1, 16:00 Nizjnij Novgorod, (SVT)
Kvartsfinal 2: Vinnare åttondelsfinal 5 — Vinnare åttondelsfinal 6, 20:00 Kazan, (TV4)
Lördag 7 juli
Kvartsfinal 3: Vinnare åttondelsfinal 7 — Vinnare åttondelsfinal 8, 16:00 Samara, (TV4)
Kvartsfinal 4: Vinnare åttondelsfinal 3 — Vinnare åttondelsfinal 4, 20:00 Sotji, (SVT)
Tisdag 10 juli
Semifinal 1: Vinnare kvartsfinal 1 — Vinnare kvartsfinal 2, 20:00 S:t Petersburg, (SVT)
Onsdag 11 juli
Semifinal 2: Vinnare kvartsfinal 3 — Vinnare kvartsfinal 4, 20:00 Moskva, (TV4)
Lördag 14 juli
Bronsmatch, 16:00 S:t Petersburg, (TV4)
Söndag 15 juli
Final, 17:00 Moskva, (SVT)
Arenorna
Det svenska landslaget kommer att ha sin bas Gelendzjik som ligger vid Svarta havets kust.
Matcherna spelas på tolv arenor i elva städer. Den största av arenorna är Luzjniki-stadion i Moskva som har plats för 81 000 åskådare och står värd för bland annat öppningsmatchen mellan Ryssland och Saudiarabien och för finalen den 15 juli.
Moskva
Luzjniki-stadion (81 000 åskådare)
Spartak-stadion (45 360)
S:t Petersburg
S:t Petersburg-stadion (68 134)
Sotji
Fisjt-stadion (47 659)
Volgograd
Volgograd Arena (45 568)
Samara
Samara Arena (44 918)
Kazan
Kazan Arena (45 105)
Saransk
Mordovia Arena (45 015)
Rostov vid Don
Rostov Arena (45 000)
Nizjnij Novgorod
Nizjnij Novgorod-stadion (44 899)
Kaliningrad
Kaliningrad-stadion (35 212)
Jekaterinburg
Centralstadion (35 000)