Vargöns station. Platsen staten glömde. Bild: Karin Engqvist

Karl af Geijerstam: Trafikverkets inställning till Vargön är häpnadsväckande

Varför vill Trafikverket ha betalt för en mark som man ändå inte vill ta ansvar för?

ANNONS

Många vargöbor och politiker i Vänersborg är missnöjda med området runt Vargöns station. Stationsbyggnaden är riven sedan många år. Det finns en perrong och en glaskur men det är också allt som Trafikverket anser sig vilja ansvara för. Grusplanen vid stationen underhålls inte. Den utnyttjas i praktiken som en pendlarparkering och det är inte ovanligt att lastbilar står där ibland, påpekar vargöbon Per Sjödahl.

Eftersom vare sig grusplanen eller omkringliggande växtlighet sköts med regelbundenhet ger området ett övergivet och vanskött intryck. Detta har även uppmärksammats av Anders Strand (SD) som har motionerat i fullmäktige om att kommunen skulle ta över ansvaret. Men Trafikverket är inte intresserat av att sälja marken och Vänersborgs kommun anser att det är för dyrt att sköta marken. Motionen vann inget gehör hos vare sig förvaltningen eller andra politiker. Alltså händer ingenting med stationsområdet.

ANNONS

Trafikverkets agerande är anmärkningsvärt. Det är ju i och för sig kostnadsbesparande att minska ned myndighetens ansvarsområde så mycket det går. Tydligen vill man inte ägna sig åt det egna området bara några meter från räls och perrong. Marken vill man inte sälja, inte ta hand om, men gärna ta betalt för i form av ett arrende.

Det talas ofta om att det offentliga Sverige är organiserat i stuprör, där statliga myndigheter, regioner och kommuner inte kan samarbeta med varandra. Vargöns stationsområde är ett exempel på detta. Eftersom två av skattebetalarna finansierade organisationer inte kan komma överens händer ingenting. Trots att det finns folkligt engagemang för att stationsområdet ska bli snyggare. Varför skulle inte Trafikverket kunna arrendera ut marken för en symbolisk summa? Det skulle väl knappast handla om osakligt gynnande av enskild. För vare sig Trafikverkets eller kommunens del kan det inte handla om mycket pengar, att hålla marken plan och hålla efter växtligheten.

Istället blir området en övergiven allmänning som i praktiken fortsätter att användas som en parkering och uppställningsplats. I alla fall tills marken är så full av hål så att det inte går att köra motorfordon där. Vem ska då fylla igen dem? Det kanske blir pendlare som på privat initiativ gör det, eftersom Trafikverket inte verkar bry sig. Fast då kanske Trafikverket anser att myndigheten har blivit utsatt för hemfridsbrott. Det skulle ju tyvärr inte förvåna.

ANNONS

Läs mer

ANNONS